Paskaita „Sveika mityba. Emocinio valgymo valdymas“ darželio bendruomenei
 
Liepos 1 dieną darželyje lankėsi Visuomenės sveikatos biuro specialistė Skirmantė Sabaliauskienė, kuri atliko susirinkusių dalyvių kūno masės analizę su aparatu „Tanito“ . Kiekvienas dalyvis gavo individualius matavimus, vyko gautų rezultatų aptarimas. Vėliau vyko Sveikatos priežiūros specialistės Daivos Lukšienės paskaita –  „Sveika mityba. Emocinio valgymo valdymas“ darželio bendruomenei. Buvo kalbama apie sveiką mitybą, karantino ir sumažėjusio judumo įtaką svoriui, diskutuota: ką daryti, kaip pakeisti mąstymą ir pagerinti savo gyvenseną. Laikas pralėkė greitai ir naudingai, o įgytos žinios, tikime, kad  padės imtis pokyčių savo gyvenime.
 
 
Mokytojų mankšta su fizioterapeutu Ž. Boškevičiumi
 

Ukmergės vaikų l/d „Nykštukas“ mokytojos ne tik skatina vaikus aktyviai ir sveikai gyventi, bet ir pačios dalyvauja sveikatinimo projektuose ir paskaitose. Įgyvendindamos Ukmergės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos projektą „Nykštukų vasaros FAS“ (Fizinio aktyvumo stovykla) darželis įsigijo naujus sporto kilimėlius. Birželio 29 dieną mokytojos ir direktorė juos išbandė kartu su fizioterapeutu Žilvinu Boškevičiumi. Jis mokė susirinkusias dalyves taisyklingai atlikti  pratimus, lavinančius viso kūno raumenis, aiškino jų poveikį ir naudą savijautai, kūno lankstumui, atsakė į iškilusius klausimus. Puikus laikas, smagi kompanija ir naudingos žinios, kurias mokytojos galės perduoti ir  savo grupės vaikams.

  

 
Dziudo treniruotė su treneriu A. Saku
 
Ukmergės vaikų l/d „Nykštukas“ įgyvendindamas Ukmergės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos projektą „Nykštukų vasaros FAS“ (Fizinio aktyvumo stovykla) ir numatytas veiklas birželio 16 dieną į darželį pasikvietė  svečių iš Ukmergės sporto centro. Atvyko dziudo treneris A. Sakas ir jo auklėtiniai. Treneris papasakojo apie dziudo – vieną iš populiariausių kovų menų pasaulyje, apie diržų spalvų reikšmę, kartu su sportininkais pademonstravo įvairius kovos judesių technikas, o paskui  visi norintys galėjo patys juos išbandyti. Valanda prabėgo taip greitai, paskui dar ilgokai darželio vaikai dalinosi įspūdžiais apie matytą treniruotę, bandė atkartoti matytus trenerio dziudo judesius.
 
  
 
 
Sporto šventė “Žaidimų vaivorykštė”
 
Birželio 15 dieną darželyje vyko sporto šventė pagal Ukmergės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos projektą “Nykštukų vasaros FAS” (fizinio aktyvumo stovykla).
Sporto šventė buvo labai smagi, nes ją vedė vaikų pamėgti personažai – Sportininkė Katiniūtė, Pepė Ilgakojinė ir Kakė Makė. Sportininkė Katiniūtė skatino vaikus ir savo drauges  sportuoti ir sveikai maitintis, nors Pepė ir Kakė Makė buvo linkusios geriau patinginiauti ir paišdykauti, bet vaikų paskatintos ir jos prisijungė prie Sportininkės Katiniūtės siūlomos linksmos mankštos ir siūlomų veiklų. Atlikus  mankštą, vaikų laukė daug įvairių paruoštų rungčių skirtingose darželio erdvėse – vaikai mėtė krepšinio kamuolį, žaidė futbolą, dalyvavo estafetėse šokinėjant per kliūtis. Kadangi vasara ir orai lepina, sportininkė Katiniūtė su draugėmis nepamiršo su vandeniu susijusių užduočių. Vaikai šaudė iš vandens pistoletų, iš baseino traukė spalvotus kamuoliukus, iki finišo ant lėkštutės nešiojo vandens balionus. Po visų rungčių kiekviena grupė suorganizavo pikniką, kurio metu vaikai vaišinosi savo atsineštomis vaišėmis ir dalinosi įspūdžiais apie įvykusią šventę.
 
 
Priešmokyklinukų išleistuvės
 
Gegužės 26 dieną “Gudručių” grupės vaikų laukė smagiausia šventė – išleistuvės. Nuo ankstaus ryto šiek tiek jaudindamiesi vaikai rinkosi į  šventiškai papuoštą grupę. Susirinkus visiems, nešini gėlėmis vaikai išskubėjo padėkoti  mokytojoms, darželio direktorei ir  visai darželio bendruomenei už rūpestį, priežiūrą, meilę, įgytas žinias, suteiktas galimybes.
Po sveikinimų, priešmokyklinukai pakvietė direktorę, pavaduotoją ir mokytojas į salę pasižiūrėti jų paruošto trumpo renginio.Vaikai deklamavo eilėraščius, šoko ir dainavo. Pasibaigus nuostabiai meninei programai  direktorė su pavaduotoja visiems vaikams palinkėjo sėkmės einant tolimesniu žinių keliu ir linkėjo toliau išlikti pačiais gudriausiais vaikais. Po palinkėjimų, vaikams buvo  įteikti darželio baigimo diplomai ir segtuvai su vaikų darbais nuo pat lopšelio grupės, kurie suteikė daug džiaugsmo, o kai kam ir sukėlė nuostabą. Vėliau vaikų laukė žaidimai, fotosesijos, šventiniai pietūs ir kitos pramogos – juk darželio išleistuvės būna tik kartą.
 
Gegužės 28 dieną, savo išleistuves šventė  ir “Pelėdžiukų” grupės vaikai. Nuo pačio ryto vaikų laukė staigmena – tėvelių ir mokytojos papuošta grupė, balionai, išleistuvių tortas. Puiki nuotaika garantuota nuo pačio ryto. Trumpam susirinkę į grupę ir apsitarę, ką pirmiausia nori pasveikinti vaikai su gėlėmis  išskubėjo darželio koridoriumi. Kai visi vaikų mylimi darželio darbuotojai buvo pasveikinti, vaikai  grupėje džiaugsmingai atsisveikino su darželiu  dainuodami ir šokdami.
Po nuostabios meninės programos visiems vaikams direktorė su pavaduotoja palinkėjo sėkmės einant tolimesniu žinių keliu ir linkėjo toliau būti  tokiais šauniais,  protingais ir atkakliais bei truputi išdykusiais. Po palinkėjimų, vaikams buvo  įteikti darželio baigimo diplomai ir segtuvai su vaikų darbais nuo pat lopšelio grupės, kurie suteikė daug smagių emocijų. Pasidžiaugę diplomais- pelėdžiukai išskubėjo su balionais į lauką – sugalvoti norų ir juos paleisti į dangų. Tikime, kad visi vaikų  sugalvoti norai išsipildys.
 O vėliau vaikų laukė žaidimai, fotosesijos, šventiniai pietūs ir kitos pramogos – juk darželio išleistuvės būna tik kartą.
 
 
 
Birželio 1 – oji – Vaikų gynimo diena
 
Ukmergės vaikų l/d “Nykštukas” vasarą pasitiko minėdami Tarptautinę Vaikų Gynimo dieną . Šią gražią dieną į darželį  pas vaikus atskubėjo kiškis ir  paprašė vaikų padėti jam surasti vasarą. Vaikai su malonumu padėjo kiškiui ir visi drauge po visą darželį ieškojo gražuolės vasaros – ir rado. O suradę, vaikai su Kiškiu ir Vasara linksmai šoko, dainavo, sportavo, piešė ir  linksminosi. Štai tokia nuotaikinga ir džiugi vasaros pradžia.
 
 
 
 
Muzikinė pasaka – “Vasaros spalvų karalystėje”
 

Gegužės 20 dieną  meninio ugdymo mokytoja Milda Razumaitė ir vyresnieji vaikai su mokytojomis Rita Jakiene, Lauryna Kaminskaite, Vitalija Akstinavičiūte, ir Neringa Godliauskiene pakvietė į muzikos salę pasižiūrėti spektaklio “Vasaros spalvų karalystėje”, kurio tikslas – atskleisti muzikinės vaizduotės aktyvinimo svarbą per  muzikinę pasaką ugdant ikimokyklinio amžiaus vaikus.

Vos tik įžengus pro duris patekome į gėlių pievą. Mokytojos Daivos Aktinavičiūtės gamintos dekoracijos ir vaidinimo karūnėlės vaikams tiesiog užbūrė  ir nukėlė į saulėtą vasaros dieną pilną  skaniai kvepiančių gėlių – aguonų, pienių,  lelijų, mėlynų varpelių…

Džiaugiamės ir didžiuojamės savo ugdytiniais. Pasaka buvo nuostabi, vaikai atskleidė savo vaidybinius gebėjimus, puikiai perteikė savo vaidinamo personažo nuotaiką, atskleidė  savo šokio, vokalinius gebėjimus. Po vaidinimo vaikai vaišinosi braškių kokteiliu ir smagiai šnekučiavosi apie spektaklį.

 

 
Šv. Velykos Nykštuke
 
Pasiruošimas Šv. Velykoms darželyje buvo labai smagus. Grupės mokytojos su vaikais puošė ne tik grupių aplinką, bet ir lauko erdves.  Taip darželio viduje ir lauke atsirado ne tik vištelių su viščiukais, bet ir zuikių – puikių, o  medžiai  pasipuošė vaikų  gamintais ir puoštais margučiais.
    
 
Balandžio 12 dieną. Velykė ir Rožinis zuikis sukvietė visus darželio vaikus švęsti Vaikų Velykėles.  Jos buvo sportiškos, linksmos, pilnos įdomios veiklos. Žaidimai, estafetės bei pramogėlės buvo paruoštos atskirose erdvėse. Vaikai rideno margučius ir kamuoliukus,skaičiavo, kas daugiausiai laimėjo…žaidė margučių riedulį…   piešė, kūrė iš gamtinių medžiagų margučius…. lentyniavo kas greičiau įdės kiaušinį-kamuoliuką į lanką….Laikas Su Velyke ir Rožiniu zuikiu vaikams suteikė daug džiaugsmo, vaikai dar ilgai žaidė žaidimus ir neskubėjo skirstytis.
 
 
 
Pasaulinė autizmo diena

2007 metų gruodžio 18 dieną Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja paskelbė balandžio 2-ąją Pasauline autizmo diena, kurios tikslas – didinti visuomenės informuotumą apie autizmo spektro raidos sutrikimus, atkreipti atsakingų institucijų dėmesį į kylančias problemas šeimoms, auginančioms šių sutrikimų turinčius vaikus, ugdyti visuomenės supratimą bei toleranciją kitokiems vaikams ir jų tėvams. Šiai dienai paminėti skiriamos įvairios akcijos, kurių metu siūloma apsirengti mėlynai,  piešti lietaus lašelius, debesėlius,  mėlynas saules ir kt.

Šiais metais l/d “Nykštukas”  grupės dalyvavo Vilniaus lopšelio – darželio “Giliukas” skelbiamoje akcijoje ir piešė, kirpo mėlynos spalvos debesėlius ir fotografavosi su jais, taip palaikydami  autistiškus vaikus ir jų tėvelius.

 
Mandagumo ir be patyčių savaitė darželyje
 
Kovo mėnesį „Vaikų linija“ tradiciškai skelbia Sąmoningumo didinimo mėnesiu BE PATYČIŲ,  kurio pagrindinis tikslas – keisti visuomenės nuostatas iš palankių patyčioms į nepalankias. Ukmergės vaikų  l/d “Nykštukas” kaip ir kasmet prisijungia prie šios iniciatyvos ir organizuoja įvairias veiklas skirtas skatinti vaikų draugišką, tolerantišką elgesį su kitais, išvengti kitą skaudinančio ar žeminančio elgesio.
Kovo 16 – 26 dienos vaikams buvo įdomios, kūrybingos, pilnos netikėtumų ir viešnių. Savaitės ,,Be patyčių” metu vaikus aplankė Raganėlė Nedorėlė, kuri buvo labai nedraugiška, norėjo atimti iš vaikų Švelniukus. Bet vaikai nusprendė paslėpti ir saugoti juos nuo pikčiurnos, o ją pačią išmokyti draugiškumo ir mandagumo. Visi statė gyvus draugystės tiltus, piešė  draugystės gėles, iš tešlos gamino veidukus – emocijas, patys sodino ir augino šypsenėles, iš siūlų gamino švelniukus. O kai atvyko Kakė Makė, klausėsi jos mandagių, gražių žodelių, darė skryneles ir į jas dėjo mandagius žodelius. Penktadienį Kakė Makė ir Raganėlė Nedorėlė susitiko su vaikais, pasinaudojusios internetiniu – draugystės tiltu.
Dviejų savaičių veiklas galite pažiūrėti filmuke – https://www.youtube.com/watch?v=5R43jK3D7Ig
 
 

 

Pasaulinė Dauno sindromo diena

Kiekvienais metais Kovo 21 d. yra švenčiama Pasaulinė Dauno sindromo diena.  Tai diena, kai mūvimos skirtingos kojinės išreiškiant palaikymą ir toleranciją žmonėms su Dauno sindromu bei jų šeimoms. Skirtingos kojinės simbolizuoja kitoniškumą, tačiau jį nulemia tik viena chromosoma. Ši socialinė akcija skirta plėsti tolerancijos ribas, mažinti atskirtį bei formuoti sveiką visuomenės požiūrį į žmones su šia negalia.

Nykštuko bendruomenė  prisijungė  prie socialinės akcijos #nenurašykopalaikyk, – papuošdami darželio langus ryškiaspalvėmis saulytėmis, mūvėdami skirtingas kojines, priešmokyklinukai sušoko skirtingų kojinių šokį, kurį galite pamatyti čia –  https://drive.google.com/file/d/1IyEI8rgdxweztu3CZeTLPYy0zCEupTjl/view?usp=sharing

 

   

   

 

Jerusalema  šokis “Nykštuke”

Pietų Afrikos muzikos ritmai ir šokis, užgimęs nedidelėje draugų kompanijoje Angoloje išplito po visą pasaulį, paskui save skleisdamas pozityvumo ir geros nuotaikos virusą. Šokio idėja yra susijusi su noru COVID-19 ligos nuvargintam pasauliui įkvėpti daugiau vilties, kad virusą pavyks įveikti.

Šokį pagal Pietų Afrikos Respublikos muzikanto Master KG ir atlikėjos Nomcebo Zikode dainą „Jerusalema“ Lietuvoje jau sušoko ne vienas kolektyvas. Šokio ritmui pasidavė ir Ukmergės vaikų l/d “Nykštukas” bendruomenė.
Vaikai ir mokytojos  nuo kovo 15 dienos  mokėsi žingsnelių, šoko, o visą jų šokį galite pamatyti – https://www.youtube.com/watch?v=lZmfd2VB8OA

  

 

Pilietinė iniciatyva „GYVASIS TAUTOS ŽIEDAS“

Šiais metais minimos jau 31-sios Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo metinės. Kaip ir kiekvienais metais, lopšelis – darželis “Nykštukas” dalyvauja pilietinėje iniciatyvoje ,, Gyvasis tautos žiedas”. Šią nacionalinę pilietiškumo iniciatyvą inicijuoja Tarptautinė komisija kartu su idėjos autoriais – Panevėžio Kastyčio Ramanausko lopšeliu – darželiu.

 

Priešmokyklinukų virtualus koncertas Kovo 11-tajai paminėti

Priešmokyklinukai kartu su savo mokytojomis Rita Jakiene ir Aušra Danieliene kovo 9 dieną sukvietė visus darželio vaikus į nuotolinę dainų ir šokių šventę zoom platformoje, skirtą paminėti  kovo 11 – tąją – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną. Renginio video nuorodą rasite čia: https://www.youtube.com/watch?v=sGBaMrst6n0

Visi susirinkusieji kartu su priešmokyklinukais šoko, dainavo, klausėsi deklamuojamų eilėraščių ir smagią užduotį atliko – statė bokštus, o paskui  per kompiuterio ekranus stebėjome, kurios grupės bokštas aukštesnis, kurios –  didesnis. Puikus virtualus renginys, suteikęs daug nepamirštamų emocijų vaikams ir mokytojoms.

                               

 

Ukmergės vaikų lopšelio – darželio “Nykštukas” ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų, mokytojų kūrybinių darbų paroda “Gražiausių lietuviškų žodžių juosta”

Valstybinė lietuvių kalbos komisija nuo 2016 metų  vasario 16 – kovo 11 dienomis rengia Lietuvių kalbos dienas šalies įstaigose, visuomeninėse organizacijose ir lietuvių bendruomenėse užsienyje. Ukmergės vaikų lopšelis – darželis „Nykštukas“ prisijungia prie šios iniciatyvos ir organizuoja lietuvių kalbos sklaidos dienas savo įstaigoje.

2021 metų vasario 25 d. – kovo 4 d. minint lietuvių kalbos dienas, įstaigoje surengta  kūrybinių darbų paroda “Gražiausių lietuviškų žodžių juosta”.

Tikslas – turtinti ir plėsti vaikų žodyną, kūrybiškai perteikiant žodžius meninės raiškos priemonėmis.

Uždaviniai:

1.    plėsti vaikų žodyną, skatinti kalbinį aktyvumą.

2.  skatinti ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų kūrybiškumą, išradingumą, saviraišką.

Vaikai naudodami įvairias meninės raiškos technikas, medžiagas bei priemones, įvairiais būdais rašė ir puošė lietuviškus žodžius ant lapo juostos. Galiausiai visi žodžiai buvo suklijuoti į ilgą juostą ir ji buvo pakabinta darželio koridoriuje. Priešmokyklinukams išmatavus ir suskaičiavus kiek žodžių sudaro juostą, paaiškėjo, kad jos ilgis siekia net 82 m 11 cm ir ją sudaro 266 žodžiai.

Visus vaikų surašytus ir papuoštus žodžius, galima pažiūrėti šiame video – https://www.youtube.com/watch?fbclid=IwAR0U6yuLZ1bsLn80kUTLpME_rRVuZU9SmFHxsta7Wj0R5RqNY0mdnRcCHIk&v=G_h8sRLSIvA&feature=youtu.be

       

                         

 

Virtualus edukacinis renginys- viktorina “Aš gyvenu Lietuvoj”

Vasario 15 d. Ukmergės vaikų lopšelis – darželis  „Nykštukas“ priešmokyklinio ugdymo mokytojos Rita Jakienė, Aušra Danielienė ir Lauryna Kaminskaitė pakvietė visus rajono priešmokyklinukus į virtualų edukacinį renginį – viktoriną „Aš gyvenu Lietuvoj“. Viktorinos tikslas – bendradarbiaujant su kitomis ugdymo įstaigomis ir dalijantis kūrybine patirtimi, ugdyti ir puoselėti priešmokyklinio amžiaus vaikų patriotinius jausmus, pagarbą savo šaliai bei jos istorijai, plėsti vaikų žinias apie gimtąjį kraštą bei turtinti jų žodyną. Dalyviai iš anksto ruošėsi viktorinai – ruošė prisistatymus ir namų užduotis, kaupė ir gilino žinias apie Ukmergę, apie Lietuvos gamtą, transporto priemones, jūrą, upes, miškus, didžiuosius miestus, apie Lietuvos simboliką.

Renginį atidarė ir sveikinimo žodžius susirinkusiems tarė – Ukmergės vaikų lopšelio – darželio “Nykštukas” direktorė Rita Motiejūnienė ir direktorės pavaduotoja ugdymui Renata Gudaitienė.

Viktorinos metu vaikai atsakinėjo į klausimus, atliko užduotėles, piešė, konstravo, atidžiai klausėsi draugų iš kitų darželių. Renginyje dalyvavo Ukmergės vaikų lopšelio – darželio „Vaikystė“ „Kvatoklio“ ir „Klausučio“ grupės, Ukmergės vaikų lopšelio – darželio „Saulutė“ priešmokyklinukai, Ukmergės vaikų lopšelio – darželio „Žiogelis“ priešmokyklinukai, Taujėnų gimnazijos „Pelėdžiukų“ grupė ir Ukmergės vaikų lopšelio – darželio „Nykštukas“ priešmokyklinukai ir jų mokytojos.

 

Virtuali fotografijų paroda „Švenčiu šalies gimtadienį“

Ukmergės vaikų lopšelis-darželis “Nykštukas” organizavo Ukmergės rajono ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų kūrybinių darbų ir virtualią fotografijų parodą „Švenčiu šalies gimtadienį“, skirtą Vasario 16 dienai paminėti.

Tikslas – stiprinti ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų meninę raišką, kūrybinius gebėjimus, patriotiškumą, pilietiškumą, plėtoti vaikų supratimą apie Lietuvos simbolius.

Parodoje dalyvavo Siesikų gimnazijos ikimokyklinio – priešmokyklinio ugdymo grupė “Gerviukai”, Ukmergės vaikų lopšelio-darželio “Vaikystė” “Kvatoklių” ir “Svajoklių” grupės, Ukmergės vaikų lopšelio-darželio “Šilelis” “Mikės Pūkuotuko” ir “Boružėlių” grupės, Veprių ikimokyklinio ugdymo skyriaus ikimokyklinė ir priešmokyklinė grupė, Veprių mokyklos – daugiafunkcinio centro Slidžių ikimokyklinio ugdymo skyriaus “Bitučių” grupė ir patys parodos organizatoriai – Ukmergės vaikų lopšelio-darželio “Nykštukas” grupės.

Nuo 2021-01-18 iki 2021-02-05 parodos dalyviai savarankiškai pasitelkdami kūrybinės raiškos priemones, kūrė kūrybinius darbus ant baltų (sportinių) marškinėlių tema „Švenčiu šalies gimtadienį“ ir juos fotografavo. Iš įstaigų gautų kūrybinių darbų nuotraukų buvo sukurtas filmukas – https://www.youtube.com/watch?v=iOxj_sJ2L4o&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3WVGjRpGcUfoqRstQCaTbJcXTII6wFgjbouoQh0kCRQh-ENQjTnuFH4lQ

 

Žiemos sporto savaitė

2020 metų sausio 20-24 dienomis darželyje buvo organizuojami žiemos sportiniai renginiai pagal Sporto rėmimo fondo finansuojamą projektą “Mažųjų judėjimo džiaugsmas”.  Keistai  skamba ,, žiemos sporto šventė” , kai sniego nė kvapo. Bet vaikams nebuvo liūdna. Galvojome stebuklingos lazdelės padės žiemužę pašaukti, todėl žaidėme estafetes, gal kuris bus greitesnis ir suras, nepasisekė. Pasiėmę rogutes, šalčio kepures, bėgiojome visur ieškodami, vėl nieko. Sakome gal šiaurietiškas ėjimas padės surasti, visą darželio teritoriją apėjome, bet neradome. Liko tik darželio viduje ieškoti, bet ir vėl nieko. Žiema išėjo vaikams palikusi dovanų: rogučių, čiuožynių, sniego kastuvų, slidžių. Teks laukti kitų metų, gal sugrįš su sniegu ir šaltuku? Sportui tinka visoks oras, sportui tinka ir žiema be sniego…

        

 

2019-2020 m. Ukmergės rajono savivaldybė vaikų lopšelyje -darželyje  vykdo projektus “Mažųjų judėjimo džiaugsmas”,  finansuojamą Sporto rėmimo fondo lėšomis  ir  „Virtualių aplinkų diegimas destruktyvaus (padidinto aktyvumo) elgesio reguliavimui“.